۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۶
انتشار کتاب عملکرد مالی ۵ ساله شرکت‌های دولتی

انتشار کتاب عملکرد مالی ۵ ساله شرکت‌های دولتی

وزارت اقتصاد با هدف فهم بیشتر صورت‌های مالی و ارائه تصویری از عملکرد شرکت‌های دولتی اصلی و مادر تخصصی در طی یک دوره ۵ ساله کتابی را با عنوان نگاهی به عملکرد شرکت‌های دولتی منتشر کرد.

به گزارش بازار، دفتر امور شرکت‌های دولتی در معرفی این کتاب آورده است: شرکت‌های دولتی با در اختیار داشتن حجم زیادی از دارایی‌های کشور نقش مهم و موثری در حوزه اقتصادی دارند و تاثیر فعالیت این شرکت‌ها بر متغیرهای کلان اقتصادی از جمله تولید، اشتغال، سطح عمومی قیمت‌ها و سرمایه‌گذاری و نیز اجرا و تحقق برنامه‌های اقتصادی و توسعه دولت بسیار چشمگیر و گسترده است.

از این‌رو گزارش گیری مالی و ارائه اطلاعات در زمینه عملکرد مالی شرکت‌های دولتی در تصمیم گیری همه فعالان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور، در راستای اهدافی، چون مدیریت کلان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، افزایش کارایی در استفاده از منابع عمومی، اصلاح ساختار دستگاه‌ها و موسسات دولتی و همچنین رشد سریع در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیشرفت حقیقی و در نهایت نیل به عدالت اجتماعی، تاثیر فراوانی دارد.

این دفتر افزوده است: مهمترین ابزار برای بررسی وضعیت هر شرکت، صورت‌های مالی حسابرسی شده آن است. چرا که صورت‌های مالی، حاوی اطلاعات جامعی از میزان دارایی‌ها، بدهی‌ها، درآمدها، هزینه‌ها و سودآوری و یا زیاد دهی شرکت‌ها بوده و تصویر واقعی از عملکرد شرکت‌ها را نشان می‌دهد.

از آغاز سال ۱۴۰۱ انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی در سامانه کدال آغاز شد، اما جای خالی گزارش‌هایی که با استفاده از اطلاعات مندرج در این صورت‌های مالی به بررسی روند عملکرد این شرکت‌ها در سال‌های اخیر و همچنین مقایسه آن‌ها بپردازد به شدت احساس می‌شد لذا با هدف پر کردن این خلاء، کتاب" نگاهی به عملکرد شرکت‌های دولتی" تهیه شد.

دفتر امور شرکت‌های دولتی در ادامه معرفی کتاب آورده است: به باور تهیه‌کنندگان کتاب، تهیه و انتشار آن انگیزه‌ای برای آشنایی بیشتر کارشناسان و متخصصان مالی و اقتصادی و فرصتی برای ورود آنان با حوزه شرکت‌های دولتی خواهد بود. این کتاب شامل اطلاعات هویتی تمام شرکت‌های دولتی اصلی و مادر تخصصی است و در کنار آن، مهمترین اقلام و نسبت‌های مالی استخراج و محاسبه شده از صورت‌های مالی این شرکت‌ها نیز منتشر شده است.

در راستای ارائه تصویری کامل‌تر و واضح‌تر از شرکت‌های دولتی نسل اول که دولت سهامداری مستقیم آن‌ها بوده، شاخص‌های مالی مندرج در این کتاب، هم به صورت تفکیک شده برای هر شرکت و هم به صورت مقایسه آماری ۵ ساله در این کتاب آورده شده است. دفتر امور شرکت‌های دولتی در آخر ابراز امیدواری کرده است؛ پیشنهادات اندیشمندان، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان، در سال‌های آینده سبب اصلاح و بهبود این کتاب شود.

کد خبر: ۲۲۲٬۱۸۳

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha