۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵
ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی در فصل برداشت باعث سود دلالان می‌شود
نماینده مردم سبزوار در مجلس:

ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی در فصل برداشت باعث سود دلالان می‌شود

عنابستانی، نماینده مردم سبزوار در مجلس خواستار بسیج کردن صادرکنندگان در فصل برداشت هر محصول برای خرید آن با قیمت مناسب و صادرات محصول و ورود ارز به کشور شد.

به گزارش بازار، علی اصغر عنابستانی در نشست علنی امروز(چهارشنبه، ۱۲ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به بحران های پیاپی روزهای اخیر، تسلیت به خانواده های داغدار و تشکر از افرادی که مخلصانه به کمک مردم شتافند، گفت: مخصوصا از وزیر کشور که در همه صحنه های بحرانی این روزها، حضور فوری، مؤثر و جهادی داشته، تشکر می کنم.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس شورای اسلامی در ادامه خطاب به وزیر کشور با بیان اینکه اقلیم ایران بحران زا بوده و ساختار وزارت کشور باید به سمتی برود که میزان بحران ها کاهش یابد، عنوان کرد: همچنین در صورت بروز بحران باید تلفات جانی و مالی به حداقل رسیده، به فوریت خسارات وارده جبران شود و زندگی به حالت عادی بازگردد از این رو لازم است ساختار وزارت کشور در جهت این هدف فورا اصلاح شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه وزارت کشور کارهای به زمین مانده فراوان دارد که باید شخص وزیر روی آنها وقت بگذارد، اظهار کرد: لایحه جامع انتخابات را بر اساس سیاست های کلی انتخابات، نظر و تأکید مقام معظم رهبری و با محوریت اصلاح نظام انتخابات مجلس شورای اسلامی هرچه سریع تر به مجلس آورده شود.

عنابستانی ادامه داد: بسیاری از مدیران خسته، ناکارآمد و خسته گذشته در سطوح میانی و پایینی دولت هنوز در مصادر هستند که وظیفه ساماندهی مدیریت داخلی کشور بر عهده وزیر کشور و استانداران است که بسیار کُند و غیرقابل توجیه پیش می رود همچنین اوضاع مالی شهرداری های کوچک اصلا خوب نیست و تجهیزات و امکانات کافی برای اداره شهرها ندارند که در این میان اوضاع دهیاری ها بدتر و عمران روستایی در حال تعطیل شدن است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه تذکرات خود خطاب به وحیدی با اشاره به اینکه نابسامانی در تقسیمات کشوری موجب هدررفت منابع کشور و عدم بهره برداری از ظرفیت های مختلف کشور شده، یادآور شد: لازم است به فوریت لایحه جامع تقسیمات کشوری را با در نظر گرفتن عدالت کامل در ایجاد استان های جدید به مجلس آورده شود.

وی افزود: وقتی ما از استان خراسان غربی می گوییم، از یک حق تضییع شده تاریخی سخن می گوییم. جمعیت ۱۰ شهرستان غرب خراسان از ۳ استان و وسعت غرب استان از چندین استان کشور بیشتر است. جمعیت شهر سبزوار از ۷ شهر مرکز استان بیشتر بوده و وسعت محدوده شهری سبزوار بالاتر از ۹ مرکز استان کشور است.

عنابستانی در ادامه خطاب به رئیس جمهور عنوان کرد: غرب خراسان دارای منطقه ویژه اقتصادی، گمرک، فرودگاه، ۲ دانشگاه بزرگ مستقل، چند اداره کل، کارخانجات بزرگ فولاد، سیمان، کام خودرو، قند، اسید سیتریک، داروسازی، پالایشگاه و غیره است لذا از هر زاویه ای نگاه کنید اولویت برای ایجاد استان جدید، استان خراسان غربی در کهن بیهق بزرگ، دیار سربداران است و در کوتاه مدت نیز تشکیل ادارات کل مختلف در غرب استان خراسان، خدمت به مردم مظلوم منطقه را تسریع کنید.

عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در ادامه سخنان خود خطاب به رئیسی بیان داشت: ما از شما انتظار جراحی های بزرگ اقتصادی داریم تا اقتصاد بیمار ایران را نجات دهید. حذف ارز ترجیحی که جراحی اقتصادی نبود و اگر بود حذف یک دمل چرکین بود اما مردم در این جراحی کوچک، به اندازه یک جراحی بزرگ درد کشیدند. این جراحی و این کار شجاعانه می توانست بسیار بهتر انجام شود. ما نگران مردم هستیم پس مراقب باشید در روند اصلاح اقتصاد بیمار، نفس مردم در حال بند آمدن است پس هزینه های زندگی را مدیریت کرده و بر بازار نظارت داشته باشید. بازار رها و یله میراث دیگران است اما در دولت شما همچنان رها و یله مانده پس افسار بازار را گرفته و کنترل کنید.

وی در ادامه در تذکری خطاب به وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه دامداران، مرغداران و پرورش دهندگان ماهی در اثر سیاست های غلط و اجرای غلط سیاست های درست در حال از بین رفتن هستند، عنوان کرد: برای کمک به تأمین نهاده ها، تسهیل پرداخت وام ها و افزایش بانک های عامل تصمیم فوری بگیرید.

عنابستانی در ادامه اضافه کرد: چرا همیشه در فصل برداشت هر محصول، صادرات آن ممنوع می شود تا مافیای دلال کشاورزی سود بالا برده و پدر کشاورز را دربیاورد؟ چه دلیلی دارد برای صادرات محصولی همچون هندوانه محدودیت قائل شوید تا کشاورزان به خاک سیاه بنشینند. نگویید کشاورز نباید هنداونه می کاشت که می گویم مگر شما متولی کشاورزی نیستید پس چرا وظیفه خود درباره ارائه سیاست صحیح کشت انجام ندادید؟ چقدر برای شما کار دارد که در فصل برداشت هر محصول، صادرکنندگان را بسیج کرده و محصول کشاورز را با قیمت مناسب خریده، صادر و ارز وارد کشور کنید؟

نماینده مردم سبزوار در مجلس در ادامه در تذکر دیگری خطاب به وزیر اقتصاد ابراز داشت: قرار بود نظام مالیات ستانی را اصلاح کنید پس برای آن تسریع کنید. مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر خانه و اتومبیل های لوکس و مالیات بر عائدی سرمایه چه شد؟ مجلس طی ۲ بودجه نرخ مالیات بر تولید را از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش داد اما به دلیل اجرای غلط قانون، تولیدکننده حتی متوجه این موضوع نشده است. تحول ویژه در نظام مالیاتی و اجرای دقیق قانون سامانه مؤدیان، حداقل انتظار از شماست. آقای وزیر! اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار معطل مانده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان در تذکری خطاب به وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جاده های مرگ غرب خراسان هر روز قربانی می گیرد و ما هر روز ناله می کنیم ظاهرا آنچه به جایی نرسد، فریاد است، خاطرنشان کرد: راه آهن ما را نیز که رئیس جمهور دستور آن را داده امیدواریم اجرا کنید. همچنین شهرها را از قید و بند طرح های تفصیلی ایستا خلاص کنید که اینها تحفه غرب است که ۳۰ سال است خود آنها آن را کنار گذاشته اند.

کد خبر: ۱۶۶٬۲۸۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha