۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
کد خبر: . ۱۳۰٬۷۰۰
بخش خصوصی در دیپلماسی اقتصادی مشارکت داده شود

خوانساری، نایب‌رئیس اتاق ایران می‌گوید: طراحی یک مدل اجرایی برای پیاده‌سازی دیپلماسی اقتصادی کشور با مشارکت بخش خصوصی به‌منظور کسب حداکثری منافع اقتصادی ملی ضروری است.

به گزارش بازار به نقل از اتاق ایران، مسعود خوانساری نایب‌رئیس اتاق ایران بر اهمیت نقش بخش خصوصی در طراحی مدلی برای استفاده حداکثری از بازارهای سیاستی و انعقاد قراردادهای تجاری دو یا چندجانبه برای کسب منافع ملی تأکید کرد.

مسعود خوانساری در اولین کنفرانس ملی دیپلماسی اقتصادی که توسط شورای راهبردی روابط خارجی و اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، گفت: در دیپلماسی اقتصادی طیف گسترده‌ای از ابزارهای سیاستی برای کسب منافع اقتصادی ملی به کار گرفته می‌شود و طراحی مدلی اجرایی با مشارکت بخش خصوصی برای پیاده‌سازی دیپلماسی اقتصادی کشور را ضروری است.

او ادامه داد: بر اساس این مدل، باید انعقاد موافقت‌نامه‌های اقتصادی دو یا چندجانبه با مشارکت بخش خصوصی، تقویت دیپلماسی مالی، حمل‌ونقل و انرژی و همچنین، توسعه تعاملات بین‌المللی از طریق کاهش آثار بازدارنده تحریم، در دستور کار قرار گیرد.

خوانساری با تأکید بر همسوسازی سیاست‌های مرتبط با دیپلماسی اقتصادی در تمامی سطوح دولتی و غیردولتی در این مسیر، تصریح کرد: برای تحقق این مهم، باید تربیت دیپلمات‌های حرفه‌ای توسعه‌دهنده کسب‌وکار جدی گرفته شود.

رئیس اتاق تهران، با بیان اینکه اولویت‌دهی به اهداف اقتصادی در دیپلماسی سازوکارها در روند دیپلماسی اقتصادی کشور را هدف‌دار می‌کند، افزود: متأسفانه از ظرفیت‌های موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه به‌ویژه در حوزه‌های دریایی و هوایی، تاکنون استفاده نشده و دیگر کشورهای منطقه در این زمینه، گوی سبقت را از ایران ربوده‌اند، این در حالی است که در مدل قابل تبیین برای دیپلماسی اقتصادی ایران، باید از فرصت‌های این بخش‌ها به‌درستی استفاده کرد.

خوانساری در بخش دیگری از سخنانش در این کنفرانس، اعتمادسازی و توسعه برون‌گرایی از طریق برقراری تعامل سازنده با سایر اقتصادهای جهان به‌ویژه کشورهای همسایه را از جمله انتظارات بخش خصوصی در دیپلماسی اقتصادی عنوان و بر به رسمیت شناختن نقش محرک و پیش برنده بخش خصوصی در اقتصاد و پشتیبانی عملی از این بخش در عرصه‌های بین‌المللی، تأکید کرد.

وی همچنین تقویت مشارکت در زنجیره ارزش جهانی در کنار توسعه صادرات غیرنفتی را از دیگر مطالبات بخش خصوصی در عرصه سیاست‌گذاری برای دیپلماسی اقتصادی عنوان کرد و با اشاره به‌ضرورت پایبندی کشور به توافق‌نامه‌های اقتصادی با کشورهای همسایه، افزود: متأسفانه شاهد آن هستیم که دولت‌ها، پایبندی چندانی به قراردادهای اقتصادی منعقد شده با کشورهای همسایه ندارند و به‌محض آنکه در داخل کشور با کمبود عرضه برق و گاز مواجه می‌شویم، خط صادرات انرژی به کشورهای همسایه قطع می‌شود؛ درحالی‌که این رویه به بی‌اعتمادی بازارهای صادراتی به ایران دامن می‌زند. ازاین‌رو، انتظار بخش خصوصی از دولت، رعایت کامل موافقت‌نامه‌های اقتصادی با دیگر کشورهای است.

نایب‌رئیس اتاق ایران، تلاش برای انعقاد موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد منطقه‌ای و جهانی را از ضرورت‌های فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی کشور عنوان کرد و یادآور شد که در حال حاضر، کشورهای موفق در این عرصه از جمله چین و ترکیه، به‌خوبی توانسته‌اند از این مکانیسم برای توسعه اقتصاد ملی خود استفاده کنند.

خوانساری بار دیگر بر مشارکت بخش خصوصی در طراحی مدل دیپلماسی اقتصادی کشور تأکید کرد و یادآور شد که دستاوردهای این عرصه، با حضور اثرگذار بخش خصوصی قابل تحقق است.

نخستین کنفرانس ملی دیپلماسی اقتصادی با سخنان عباس عراقچی، رئیس شورای راهبری روابط خارجی، افتتاح شد و چهره‌های دیگری چون محمد خزاعی، دبیر کل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی، حمید زادبوم، رئیس سابق سازمان توسعه تجارت، سید رسول مهاجر، مشاور وزیر امور خارجه، مهدی صادقی شاهدانی، رئیس اندیشکده دیپلماسی اقتصادی دانشگاه امام صادق (ع) و… نیز در این کنفرانس حضور داشتند و به بیان نظرات خود پرداختند.

۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
کد خبر: ۱۳۰٬۷۰۰

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =