۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۸
کد خبر: . ۱۲۰٬۷۷۲
افزایش ۱۲.۳ درصدی طرح‌های طبقه بندی مشاغل

اقدامات وزارت تعاون در حوزه روابط کار (از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا پایان مهر) تشریح و اعلام شد: طرح‌های طبقه بندی مشاغل ۱۲.۳ درصد بیشتر شده است.

به گزارش بازار به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در این گزارش؛ وضعیت بازرسی کار، پرداخت مقرری بیمه بیکاری، حمایت از بنگاه‌های اقتصادی، توسعه تشکل‌های کارگری و کارفرمایی، روابط کار و جبران خدمت، تعداد طرح‌های طبقه بندی مشاغل و بخش حفاظت فنی و بهداشت کار تشریح شده است.

این گزارش از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان مهر نشان می‌دهد که ۹۶۵ بنگاه مشکل دار با ۱۱۲ هزار و ۶۶۱ کارگر شاغل در آن‌ها شناسایی شده است، در حالی که در مدت مشابه در سال ۱۳۹۹ یکهزار و ۹۹ بنگاه مشکل دار با ۱۳۲ هزار و ۶۵۸ کارگر شناسایی شده بود که این امر نشان دهنده کاهش ۱۲ درصدی تعداد بنگاه‌های مشکل دار است.

تعداد بنگاه‌های حمایت شده به منظور حفظ اشتغال موجود در سه ماهه (از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تا پایان مهرماه) ۵۰۷ بنگاه با ۱۳۱ هزار و ۵۷۸ کارگر شاغل در آن‌ها و تعداد بنگاه‌های حمایت شده در شهریور نسبت به مرداد ۶۲.۵ درصد رشد داشته است.

در صورت حمایت نشدن این بنگاه ها، احتمال ریزش نیروی کار (کارگران شاغل) وجود داشت که این موضوع، موجب حفظ اشتغال موجود در این بنگاه‌ها شده است.

معاونت روابط کار در زمینه حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری، وضعیت پرداخت مقرری بیمه بیکاری را این گونه اعلام کرده است: تعداد کل مقرری بگیران بیمه بیکاری (تجمیعی – نفر) تا پایان مهر ماه ۲۶۰ هزار و ۶۲ نفر است.

تاسیس ۴۴۸ تشکل از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم

از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم، ۴۴۸ تشکل، شامل شوراهای اسلامی کار و کانون‌های مربوطه، انجمن‌های صنفی کارگری و کارفرمایی وکانون‌های مربوطه، نمایندگان کارگران و مجامع آن‌ها تاسیس شده است.

همچنین، انتخابات ۶۷۸ شامل شوراهای اسلامی کار و کانون‌های مربوطه، انجمن‌های صنفی کارگری و کارفرمایی و کانون‌های مربوطه، نمایندگان کارگران و مجامع آن‌ها طی سه ماهه تجدید شد.
همچنین ۷۳۶۱ نفر - ساعت دوره‌های آموزشی برای اعضا و مسئولان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی برگزار شده است.

پیگیری اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده ۲۷ قانون کار در دولت سیزدهم
یکی از موارد مهم در بحث تنظیم روابط کار، چگونگی مدیریت کارگاه با اعمال مقررات انضباطی است. در این خصوص تبصره ۲ ماده ۲۷ قانون کار، اجازه تدوین مقرراتی در خصوص مسائل انضباطی کارگاه را می‌دهد. به همین جهت با اینکه آیین نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۲۷ قانون کار در ۱۵/۱۰/۱۳۸۸ اصلاح شده است؛ ولی همچنان در این آیین نامه مقررات زائد و پیچیده‌ای در خصوص نحوه تشکیل کمیته انضباط کار و چگونگی برگزاری انتخابات نماینده کارگران و سرپرستان وجود دارد و باعث شده در برخی از کارگاه‌ها کمیته انضباط کار تشکیل نشود.

با توجه به مطالعات انجام گرفته در این حوزه و شناسایی چالش و مشکلات، بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، ابعادی جدی به خود گرفت و برنامه اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده ۲۷ قانون کار و حذف مقررات زاید این آیین نامه در حال پیگیری است.

رشد ۱۲.۳ درصدی تعداد طرح‌های طبقه بندی مشاغل
این گزارش، در راستای اجرای مواد (۴۸) و (۴۹) قانون کار، ۹۱ کارگاه مشمول قانون کار در ماه‌های مرداد، شهریور و مهر سال، ۱۴۰۰ نسبت به تهیه و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل اقدام کرده اند که در مقایسه با ماه‌های اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال ۱۴۰۰ رشد ۱۲.۳ درصدی داشته است.

حفاظت فنی و بهداشت کار همراه با آموزش
در حوزه حفاظت فنی و بهداشت کار، سفارش تدوین ۴ مورد محتوای آموزشی، ۲ مورد دستورالعمل فنی و ۲ آیین کار در زمینه ایمنی و بهداشت کار انجام شده است.

۴ هزار و ۲۱۶ بررسی حفاظت فنی دستگاه‌ها و تجهیزات، ارزیابی و اندازه گیری عوامل زیان آور فیزیکی و شیمیایی محیط کار ۱۲۹ کارگاه، ۱۸۰ هزار و ۲۱۸ نفر- ساعت، آموزش عمومی و تخصصی ایمنی و بهداشت کار، ۹ هزار و ۶۴۰ نفر- ساعت دوره‌های آموزشی ویژه بازرسان کار از سوی این معاونت صورت گرفته است.

گسترش نظارت بر کارگاه‌های کشور
۱۰۴ هزار و ۱۵۶ بازرسی از کارگاه‌های مشمول قانون کار انجام شد که ۲۲ هزار و ۷۹۳ مورد بازرسی ویژه از کارگاه‌های پر خطر در صنایع ساختمان، نفت، گار، پتروشیمی و معدن بوده است.
۸۰ هزار و ۹۲۰ ابلاغیه رفع نقص برای کارفرمایان کارگاه‌های دارای نقایص ایمنی یا موارد مغایر با مقررات قانون کار صادر شد.

۳ هزار و ۴۷۲ درخواست متقاضی اخذ تایید صلاحیت ایمنی امور پیمانکاری بررسی و عملکرد ۱۷ هزار و ۲۸۲ کمیته حفاظت فنی و بهداشت کار در سراسر کشور پایش شد.

لایحه دولت در الحاق به مقاوله‌نامه‌های شماره ۸۱ (بازرسی کار) و شماره ۱۵۵ (ایمنی و بهداشت شغلی) سازمان بین المللی کار ILO به عنوان رکن ساختار ساز در ارتقای ایمنی و بهداشت کار در کارگاه‌های کشور به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی رسید.

نحوه بررسی مشاغل سخت و زیان آور در کارگاه‌های تعطیل با عنایت به آراء هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در یکصد و هفتاد و یکمین نشست شورای عالی حفاظت فنی مصوب شد.
آیین نامه حفاظت فنی حفر چاه‌های دستی در نشست یکصد و هفتادمین شورای عالی حفاظت فنی به تصویب رسید.

۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۸
کد خبر: ۱۲۰٬۷۷۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =