۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰
کد خبر: . ۸۰٬۹۲۹
خاورمیانه سرمایه گذاری در تولید برق خورشیدی را به تعویق انداخت

کشورهای خاورمیانه هم دارای ذخایر نفت و گاز طبیعی زیادی هستند و هم از انرژی خورشید برخوردار هستند. این کشورها در سالهای اخیر طرح هایی برای ساخت نیروگاه های خورشیدی ارایه دادند ولی بررسی ها نشان می دهد در این روزها سرمایه گذاری در این حوزه روند کاهشی دارد.

بازار؛ گروه بین الملل: کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا به دلیل داشتن نور خورشید در تمام فصول سال می توانند به رهبران تولید برق خورشیدی در دنیا تبدیل شوند ولی سرمایه گذاری انجام شده در این حوزه چشمگیر نیست.

طبق گزارش منتشر شده توسط اس اند پی گلوبال نرخ رشد پایین تقاضا برای انرژی الکتریکی در این کشورها در کنار بحران های اقتصادی مختلفی که در این منطقه وجود دارد دارد عامل اصلی تعلل سرمایه گذاران برای ورود به این بازار است.

بررسی ها نشان می دهد طرح سرمایه گذاری در تولید انرژی خورشیدی در این کشورها از ابتدای دهه قبلی شروع شده بود ولی با گذشته زمان و به خصوص بعد از تجربه بحران نفتی سال ۲۰۱۴، اغلب کشورها اجرای این طرح را به تعویق انداختند. شرکت سرمایه گذاری نفت عرب در گزارش اخیر خود اعلام کرد سرمایه گذاری در تولید نیروگاه های خورشیدی را طی ۵ سال آتی ۲۰ درصد کمتر از براورد اولیه خواهد کرد. این شرکت کاهش نرخ رشد جمعیت در کشورهای خاورمیانه را به عنوان یک عامل مهم برای این تصمیم گیری عنوان کرد و نوشت: «کاهش نرخ رشد جمعیت به معنای پایین بودن نرخ رشد تقاضا برای برق در منطقه است و دیگر نیازی به سرمایه گذاری برای تولید برق خورشیدی با سرعت بالا در منطقه وجود ندارد. ما با استفاده از نفت ارزانی که در منطقه وجود دارد می توانیم نیاز کشورها را تامین کنیم و اجرای طرح  تولید نیروگاه های خورشیدی را به آینده موکول کنیم.»

پیش بینی رشد ۲.۳ درصدی تقاضای برق طی ۵ سال آتی
بر مبنای گزارش منتشر شده توسط نشریه اس اند پی گلوبال  طی پنج سال آتی تقاضای برق در خاورمیانه و شمال افریقا با نرخ ۲.۳ درصد در سال رشد می کند این در حالیست که در فاصله سالهای ۲۰۱۴ تا نرخ ۲۰۱۹ نرخ رشد سالانه تقاضا برای انرژی الکتریکی در منطقه برابر با ۳.۴ درصد بود. با این شرایط زیرساختهای تولید برق در منطقه می تواند برای پاسخگویی به نیاز منطقه کافی باشد.

برونو برونتی، تحلیل گر مرکز مطالعات انرژی خاورمیانه در این مورد گفت: «با وجود اینکه تمامی کشورها در مورد گذر از اقتصاد وابسته به انرژی های فسیلی به سمت اقتصاد کم کربن صحبت می کنند ولی هم اکنون ضرورتی برای اجرای سریع این طرح حس نمی کنند . به همین دلیل است که سرمایه گذاری در این زمینه را موقتا متوقف کرده اند.»

تولید برق خورشیدی به معنای افزایش توان صادرات نفت است
نکته دیگری که در این گزارش مورد توجه قرار گرفته است، افزایش توان صادرات نفت از خاورمیانه در صورت سرمایه گذاری در تولید برق خورشیدی است. مرکز مطالعات انرژی های پاک در این مورد نوشت:« در صورتیکه کشورهای خاورمیانه از انرژی خورشیدی برای تامین انرژی مورد نیاز نیروگاه های خود استفاده کنند، خواهند توانست میزان مصرف نفت و فراورده های نفتی در داخل کشور را کاهش دهند و حجم بیشتری از این منبع ارزشمند انرژی را وارد بازارهای صادراتی کنند. این سیاست می تواند باعث کاهش انتشار کربن در این کشورها، بهبود کیفیت هوای  کشور و در نهایت افزایش درآمد صادراتی انها شود که مزایای اقتصادی زیادی برای خاورمیانه محسوب می شود.»

 آمارها نشان می دهد اصلی ترین منبع انرژی مورد استفاده برای تولید برق در خاورمیانه، گاز طبیعی است و هم اکنون سه چهارم نیروگاه هایی که در کشورهای عربستان و مصر و عراق در حال ساخت است با این انرژی فسیلی کار خواهد کرد.

البته امارات در زمینه تولید انرژی خورشیدی  بسیار فعال است و چندین نیروگاه برای ساخت برق خورشیدی را احداث کرده است یا سرمایه گذاری برای ساخت آن را انجام داده است.هم اکنون سهم انرژی های احیا شدنی  در تولید برق در کشورهای بحرین و کویت و عمان و قطر و عربستان سعودی و امارات کمتر از ۰.۶ درصد از کل انرژی مصرفی در این کشورها است  و دنیا تا رسیدن به دوره ای که سهم انرژی های فسیلی کاهش چشمگیر پیدا کند، فاصله زیادی دارد.

برونتی در ادامه مصاحبه خود به اس اند پی گلوبال گفت: «بررسی شمار نیروگاه های در حال احداث و ساخته شده در کشورهای دنیا نشان می دهد که شمار پروژه ها و نیروگاه های فعال با گاز طبیعی نسبت به سال های قبل نه تنها کاهش نیافته است بلکه افزایش اندکی هم پیدا کرده است. این نشان می دهد با وجود اینکه در جهان در مورد ضرورت کاهش وابستگی به انرژی های فسیلی صحبتهای زیادی مطرح می شود ولی در عمل فاصله گرفتن از انرژی های فسیلی به این زودی  امکان پذیر نیست.

۱۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰
کد خبر: ۸۰٬۹۲۹

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 10 =