۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
کد خبر: . ۱۷۸٬۵۰۲
نخستین رویداد تخصصی ارائه محصولات نوآورانه وزارت نیرو آغاز به‌کار کرد

نخستین نمایشگاه تخصصی ارائه محصولات نوآورانه و فناورانه ۱۴۰۱ با هدف توسعه محصولات فناورانه و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور وزیر نیرو آغاز به‌کار کرد.

به گزارش بازار، صبح امروز نخستین نمایشگاه تخصصی ارائه محصولات نوآورانه و فناورانه ۱۴۰۱، با حضور «علی‌اکبر محرابیان» وزیر نیرو و مدیران ارشد صنعت برق با توجه به اهتمام جدی دولت سیزدهم در راستای توسعه مدیریت مصرف و پیاده‌سازی طرح‌های مدیریت مصرف صنعت برق، در محل پژوهشگاه نیرو آغاز به کار کرد.

این رویداد به منظور تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و با هدف فراهم‌سازی بستر مناسب برای هم‌افزایی بیشتر و معرفی دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه هوشمندسازی در صنعت برق با حضور ۲۳ شرکت منتخب فناور و دانش‌بنیان و معرفی ۶۹ محصول در این حوزه برپا شد.

این گزارش می‌افزاید، شناسایی فناوران حوزه هوشمندسازی و متعاقبا تدوین و اجرای برنامه‌های مشترک و بسته‌های حمایتی در راستای توسعه این فناوری‌ها در صنعت برق از مهم‌ترین اهداف برگزاری این رویداد است.

بر این اساس، در سال‌های اخیر صنعت برق و نهادهای مرتبط با آن در تلاش مستمر برای بهبود و به روزآوری ساختار شبکه قدرت هستند. در این راستا توافق عمومی بر این است که در شبکه به روز شده نه تنها باید قابلیت اطمینان با توجه به افزایش روز به روز تقاضا تامین شود، بلکه شبکه باید با کارآیی بیشتر کار کند.

بر این اساس، چگونگی پیاده‌سازی این استراتژی با در نظر گرفتن موضوعاتی از جمله تکنولوژی‌های مورد استفاده، نحوه‌ی پیاده‌سازی، استاندارها و پروتکل‌های مورد نیاز و ...  با مفهوم " شبکه هوشمند" عجین شده است.

اصلی ترین هدف هوشمندسازی شبکه، تأمین برق پایدار و مصرف کارای آن و همچنین پاسخگوئی به نیازهای رو به رشد مشتریان با کمترین خسارت به محیط زیست است.

همچنین با توجه به شرایط موجود در خصوص ناترازی تولید و مصرف برق؛ لزوم حرکت به سوی مدیریت بار شبکه، جهت تامین برق پایدار، واقعیتی انکار ناشدنی است.   بدین منظور گام اول در راستای مدیریت بار در بخش انرژی برق، افزایش میزان رویت‌پذیری بار است. توسعه رویت‌پذیری و کنترل‌پذیری از طریق توسعه و بکارگیری فناوری‌های مربوطه (مانند کنتورهای هوشمند) یکی از مهم‌ترین ابزارها برای پیاده‌سازی طرح‌های مدیریت مصرف است که در سال‌های اخیر در دستور کار صنعت برق قرار گرفته و در دولت سیزدهم با سرعت بیشتری در حال پیگیری است.

بر اساس این گزارش، صنعت برق با هدف رویت‌پذیری و مدیریت بار مشترکان فشار ضعیف و بهره‌گیری از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ملی قصد دارد از طریق برگزاری این نمایشگاه نسبت به شناسایی فناوران این حوزه و متعاقبا تدوین و اجرای برنامه‌های مشترک و بسته‌های حمایتی اقدام کند.

۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۳
کد خبر: ۱۷۸٬۵۰۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =