۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۵
کد خبر: . ۱۷۶٬۵۹۸
جوابیه: تغییر رئیس اتاق ایران و امارات کذب است

روابط عمومی اتاق بازرگانی ایران و امارات خبری که بر روی سایت رسمی این اتاق بود را تکذیب کرد!

بازار؛ گروه اصناف و بازرگانی: بازار طی خبری در روز ۲۸ شهریور و به استناد خبر منتشر شده در سایت رسمی اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات مبنی بر تغییر رئییس اتاق را منتشر کرد که بعد از مدتی از روی خروجی این سایت مرجع برداشته شد.

رویه این رسانه، انتشار اخبار مربوط به حوزه بازار و تجارت از روی سایت های رسمی به ویژه سایت های فعال در حوزه تجارت خارجی است و خبر مذکور نیز بر همین اساس از روی سایت و به استناد تصمیم اکثریت هیئت مدیره که بر اساس اساسنامه به ایشان اختیار عزل و تغییر رئیس داده شده، منتشر شده است لذا از نگاه رسانه ای کذب نیست و جوابیه ای که به طور رسمی در تاریخ ۱۵ آبان ایمیل شده ظاهرا نشانه ای از اختلافات داخلی اتاق است. با این حال بر اساس مرامنامه سایت تحلیل بازار که همواره تاکید بر تعامل و طرح مسایل بخش خصوصی دارد عینا منتشر می شود.
همچنین این رسانه آمادگی دارد در بررسی این موضوع با طرفین این اختلاف گفتگو و نظرات ایشان را منتشر کند.

گفتنی است بر اساس مدارک پیوستی که اکثریت هیئت مدیره برای عزل رییس اتاق مشترک ایران و امارات اقدام کرده اند، هم اکنون روند تغییر رئیس اتاق در جریان است و از نگاه اکثریت هیئت مدیره، رئیس فعلی از سمت خود برکنار شده و تنها در انتظار تائید در ثبت شرکت ها و طی مراحل در اتاق بازرگانی است. اقدامی که یکسال پیش نیز بر استناد اساسنامه اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات اتاق تکرار شده بود.

متن کامل جوابیه به همراه مدارک در ادامه ملاحظه می کنید:

در این جوابیه آمده است: احتراما به استحضار می رساند در تاریخ ٢٨ شهریور مطلبی با عنوان " رئیس جدید اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات معرفی شد " در تحلیل بازار منتشر شده است که کذب محض است و وفق ماده ٢٣ قانون مطبوعات نسبت به انتشار این جوابیه مبادرت ورزید.

ذکر مفاد قانونی قانون مطبوعات ضرورت دارد و بر اساس آن هر گاه در مطبوعات مطالبی مشتمل بر توهین یا افترا، یا خلاف واقع و یا انتقاد نسبت به شخص (اعم از حقیقی یا حقوقی) مشاهده شود، ‌ذینفع حق دارد پاسخ آن را برای همان رسانه بفرستد و رسانه مزبور موظف است آن گونه توضیحات و پاسخها را به چاپ برساند، ‌به شرط آنکه جواب از دو برابر اصل تجاوز نکند و متضمن توهین و افترا به کسی نباشد.
‌اگر رسانه علاوه بر پاسخ مذکور مطالب یا توضیحات مجددی چاپ کند، حق پاسخگویی مجدد برای معترض باقی است. درج قسمتی‌ از پاسخ به صورتی که آنرا ناقص یا نا مفهوم سازد و همچنین افزودن مطالبی به آن در حکم عدم درج است و متن پاسخ باید در یک شماره درج شود.
‌در صورتی که نشریه از درج پاسخ امتناع ورزد یا پاسخ را منتشر نسازد، شاکی می‌تواند به مرجع قضایی شکایت کند و مرجع قضایی درصورت احراز صحت شکایت جهت نشر پاسخ به نشریه اخطار می‌کند و هرگاه این اخطار مؤثر واقع نشود، پرونده را پس از دستور توقیف موقت نشریه ‌که مدت آن حداکثر از ده روز تجاوز نخواهد کرد به دادگاه ارسال می‌کند.

بر این اساس، نظر به انتشار این خبر مبنی تغییر رئیس اتاق ایران و امارات، به اطلاع می رساند، هیچ تغییر و جا به جایی، مبتنی بر قانون اتاق بازرگانی، در اتاق ایران و امارات صورت نگرفته است و مطالب پراکنده ی منتشر شده ادعایی خلاف واقع و کذب محض است.

طبق قانون اتاق بازرگانی، هر گونه تغییر و تحول باید به تایید مراجع ذی صلاح قانونی در اتاق بازرگانی ایران برسد و در روزنامه رسمی نیز درج شود که در خصوص این خبر به اطلاع می رساند، هیچ وجاهت قانونی ندارد و مصداق نشر اکاذیب، دروغ و شایعه پراکنی است.

انتظار دارد ارباب جراید و گردانندگان رسانه های دیداری و نوشتاری در نقل مطالب از انتشار اخبار غیر واقعی و جوسازی رسانه ای بر پایه اطلاعات نادرست و ساختگی پرهیز کنند.

مدارک مربوط به خبری که کذب اعلام شده است

لازم به ذکر است خبر مذکور از روی سایت رسمی اتاق مشترک ایران و امارات برداشته شده است. با این حال مدارکی در اختیار بازار گذاشته شده دال بر این که این خبر کذب نبوده و چنانچه اختلافی میان هئیت مدیره این اتاق وجود دارد به این رسانه مربوط نمی شود. بلکه باید اختلافات و تصمیمات هیئت مدیره در درون خود اتاق یا نهاد بالادستی یعنی اتاق بازرگانی ایران و معاونت بین المل و حقوقی آن حل شود و این که یک خبر منشر شده در سایت رسمی خود اتاق مشترک ایران و امارات از سوی روابط عمومی کذب شناخته شود و یا نه، در اصل موضوع تغییری نمی کند.

جوابیه: تغییر رئیس اتاق ایران و امارات کذب است (!)

جوابیه: تغییر رئیس اتاق ایران و امارات کذب است (!)

جوابیه: تغییر رئیس اتاق ایران و امارات کذب است (!)

۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۳:۳۵
کد خبر: ۱۷۶٬۵۹۸

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =