۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۹
کد خبر: . ۱۳۸٬۳۰۲
کاهش نرخ تورم قطعی است

شقاقی، مشاور وزیر اقتصاد گفت: اگر سال آینده مشکل خاصی در اقتصاد ایران رخ ندهد، نرخ رشد تورم به زیر ۲۵ درصد خواهد رسید.

به گزارش بازار به نقل از ایبنا، وحید شقاقی شهری در مورد اینکه چرا با کاهش نرخ ارز، قیمت کالاها در بازار کاهش نیافت، اظهار داشت: با توجه به افزایش معنادار قیمت نفت و مشتقات نفتی و رشد منابع ارزی کشور، اقتصاد ایران سال آینده وضعیت بسیار بهتری خواهد داشت و اگر در کنار این موارد، وضع برجام هم مشخص شود، در کاهش نرخ تورم و کاهش قیمت کالاها و خدمات تاثیر قابل توجهی خواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: ممکن است ما یک برجام حداقلی را به نتیجه برسانیم و همچنان برخی تحریم‌ها و شیطنت‌ها ادامه داشته باشد، اما با توجه به افزایش قیمت نفت و فرآورده های نفتی و تاثیر جنگ اوکراین و روسیه بر روی قیمت انرژی و نیز بحث‌های ژئوپولتیکی؛ انتظار این است که سال آینده قیمت نفت کاهشی نباشد و عددهای بالاتری را ترسیم کنیم؛ در نتیجه منابع ارزی کشور در سال آینده بهتر خواهد شد و در صورت به نتیجه رسیدن برجام، انتظارات و تعلل‌ها به پایان خواهد رسید و وضعیت اقتصاد کشور شفاف‌تر می‌شود.

قیمت کالاها نسبت به کاهش نرخ ارز مقاومت می‌کنند
وی با اشاره به نقش و سهم قیمت‌های جهانی بر نرخ کالاهای داخلی نیز، گفت: ما واردکننده بسیاری از اقلام هستیم که افزایش قیمت جهانی این اقلام، روی قیمت‌ها اثر می‌گذارد، یعنی قیمت مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای و کالاهای نهایی که وارد می کنیم، با افزایش قیمت همراه می‌شود و از آنجا که بسیاری از کالاهای مصرفی ما یا واردات است یا مواد اولیه و واسطه ای، وقتی قیمت این کالاها در اقتصاد جهانی افزایش می یابد، این تورم جهانی به اضافه هزینه های جانبی مانند حمل نقل و کارگر روی کاهش قیمت کالاها در داخل کشور تاثیر منفی می گذارد.

شقاقی شهری درباره بحث افزایش قیمت در روزهای پایانی سال نیز، تاکید کرد: بازار نسبت به کاهش قیمت ارز فعلا مقاومت می‌کند، دلیلش هم روشن نبودن وضعیت برجام، بحث برداشته شدن تحریم‌ها و روشن نبودن ابعاد آن است؛ اینکه آیا برجام به نتیجه خواهد رسید؛ اثرات حداقلی یا حداکثری خواهد داشت و نهایتا این ابهامات نسبت به نتیجه مذاکرات، اثر خنثی و حالت انتظار در بازار ایجاد می‌کند و تولیدکننده و سرمایه‌گذار چون در حالت انتظار قرار دارد و اینها عاملی است که مقاومت را برای کاهش قیمت کالا، خدمات و دارایی‌ها افزایش می‌دهد.

قیمت جهانی کالاها افزایش داشته است
این استاد اقتصاد دانشگاه ادامه داد: یک گذاره دیگر داریم که باید در محاسبات لحاظ کنیم و آن افزایش قیمت جهانی کالاها است و دلیل آن بالا رفتن تورم در دنیاست؛ چرا که در اقتصاد امریکا تورم به ۷ درصد رسیده و علش کروناست که نسبتا کاهش پیدا کرده و واکیسیناسیون بیشتر شده است. در دنیا حرف از کرونا هم کمتر شده و تقاضای مصرف جهانی افزایش یافته و هر قدر اقتصاد به دوران پساکرونا نزدیک‌تر می شود، رونق در اقتصاد جهانی هم بیشتر شده و این رونق، قیمت کالاها را افزایش داده است.

تورم به زیر ۲۵ درصد می‌رود
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در مجموع سال آینده اگر مشکل خاصی در اقتصاد رخ ندهد، تورم به زیر ۲۵ درصد خواهد رسید، افزود: باید بپذیریم در ماه‌های اخیر قیمت جهانی نفت بالا رفته و چون اقتصاد ایران وابسته به صادرات نفت و مشتقات نفتی است و ۹۵ درصد صادرات غیرنفتی ما را، فرآورده‌های نفتی تشکیل می‌دهد، انتظار داریم، وضعیت درآمدهای ارزی کشور رو به بهبودی برود.

کاهش انتظارات تورمی و نااطمینانی‌ها
وی با اشاره به کاهش ۴ هزار تومانی قیمت دلار در یک ماه اخیر، گفت: دلار به کانال ۲۵ هم رسید و دلیل آن نیز اخبار و سیگنال‌های مثبتی بود که از وین به گوش می‌رسید. در واقع آن انتظارات تورمی و نااطمینانی‌ها تا حدودی کاهش پیدا کرد که باید روی قیمت کالا، خدمات و دارایی‌ها نیز اثرگذار باشد، اما این اتفاق در بازار کالاها رخ نداد و شاید در برخی کالاها حتی افزایش قیمت را هم داشتیم.

ریشه‌های تورم هنوز خشک نشده است
شقاقی شرقی یادآور شد: البته ما تجربه دوره‌های گذشته را هم داریم، فرضا سال ۹۵ تورم بنا به بحث‌های کاهش انتظارت تورمی به ۹ درصد رسید، اما همچنان ریشه‌های تورم در اقتصاد ایران وجود دارد که نیازمند اصلاحات ساختاری مانند اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام تجاری، بررسی ریشه‌های اصلی تورم و افزایش قیمت‌هاست. انتظار داریم روند افزایش قیمت نفت و فرآورده‌های نفتی و بحث برجام، انتظارات تورمی را کاهش دهد و سال آینده یک آرامش نسبی در حوزه تورم، قیمت کالاها و خدمات و نیز دارایی‌ها حاکم شود.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه نرخ رشد تورم در سال آینده می‌تواند حتی به ۱۵ تا ۲۰ درصد برسد، افزود: البته عواملی مانند کسری بودجه دولت، بحث انتفاع از منافع برجام، موضوع اقتصاد جهانی و نااطمینانی که از اقتصاد دنیا وجود دارد؛ همه اینها می‌تواند دامنه تورم ۱۵تا ۲۵ درصدی را برای سال آینده کشور رقم بزند.

۱۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۹
کد خبر: ۱۳۸٬۳۰۲

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 2 =