۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
کد خبر: . ۱۱۸٬۷۴۱
تعطیلی ۷۰ درصد واحدهای لبنی خراسان جنوبی| حمایت هایی که روی کاغذ مانده اند

بیرجند- خراسان جنوبی ۱۱ کارخانه تولید و فرآوری لبنیات دارد که از این تعداد تنها سه کارخانه آن‌هم با ظرفیت محدود فعال است و به گفته تولیدکنندگان وعده‌های حمایت همچنان روی کاغذ مانده است.

بازار؛ گروه استان‌ها: باید دل شیر داشته باشی تا پا به عرصه تولید بگذاری، قفل‌های بزرگی که سالهاست بر در برخی از واحدهای تولیدی در خراسان جنوبی آویزان شده است حکایت از این دارد که روزی روزگاری در آن واحد تولیدی افراد زیادی مشغول به کار بودند و چرخ کارخانه می‌چرخید تا نانی برای سفره شأن شود. حال امروز تنها گردوغبار فراموشی بر درب کارخانه نشسته است.

تولید کنندگان در سال‌های گذشته همواره با مشکلات مختلف از جمله موانع بانکی، رشد مداوم هزینه‌های تولید، دست اندازهای دریافت مجوزهای کسب و کار رو به رو بودند.موانعی که باعث افزایش هزینه‌های تولید شده و حالا صنعتگران چشم انتظار تلاش دولتی‌ها برای رفع آن هستند.

درست در سالی که با عنوان تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها نامگذاری شده است. بررسی همه جانبه موانع پیش روی تولید اهمیتی بیش از پیش پیدا می‌کند.

در حال حاضر برخی از تولید کنندگان با مشکلات مختلفی از قبیل موانع بانکی و دریافت تسهیلات دست و پنجه نرم می‌کنند و حالا بالا رفتن قیمت تمام شده تولید و به هم خوردن نظام عرضه و توزیع از دیگر مشکلات است. از سویی دیگر در حالی فعالان اقتصادی این روزها شرایط دشواری را سپری می‌کنند که مسئولان معتقدند فقط تحریم‌ها نیستند که شرایط را سخت کرده‌اند بلکه در داخل کشور هم برخی از قوانین مزاحم و بدون تناسب با شرایط فعلی سد راه تولید ملی شده است و در کنار این موضوعات برخی بانک‌ها هم بر سر راه تولید سنگ اندازی می‌کنند و این ها دست به دست هم می‌دهند تا آسیب‌های جبران ناپذیری به این بخش وارد شود.

درد دل‌های تولید کنندگان
پای درد و دلشان که می‌نشینی موانع تولید را یک به یک بر می‌شمارند. از مالیات‌های سنگین و قوانین دست و پاگیر گرفته است تا مصوباتی که فقط روی کاغذ می‌آید و کمتر رنگ اجرا به خود می‌گیرد، گلایه می‌کنند و پرده از ویروس‌های حوزه صنعت بر می‌دارند که شناسایی می‌شوند اما ویروس کشی قوی ندارند.

یکی از تولید کنندگان خراسان جنوبی در حوزه لبنیات و فراورده های آن به خبرنگار بازار گفت: راه تولید پر پیچ و خم و پر از مانع است و مشکل، یکی دو تا نیست. از هر خان که بگذریم خان بعدی بر سر راه است و تا دردی را دوا می‌کنیم درد دیگر اضافه می‌شود.

اصغری با بیان اینکه بیمه، هزینه‌های سنگین تولید، مسیر سخت تأمین مواد اولیه، نوسان قیمت‌ها و تکانه‌های شدید بازار، حمل و نقل گران، استعلام‌ها، بازار فروش و … از جمله مشکلاتی است که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، گفت: در مسیر پر پیچ و خم تولید اگرچه مصوبات برای رفع موانع و حمایت از تولید بسیار است اما مصوبه‌ای که اجرایی نشود دردی دوا نمی‌کند.

تعطیلی ۷۰ درصد واحدهای لبنی خراسان جنوبی| حمایت هایی که روی کاغذ مانده اند

عدم حمایت از تولیدات استان
مدیر یک واحد تولیدی تعطیل شده لبنیات در بیرجند در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: نوسان قیمت‌ها، هزینه‌های سنگین حمل و نقل که ۳۰ درصد افزایش داشته است، بالا رفتن هزینه بیمه، دستمزد کارگر و … از دیگر مشکلات است.

علی رمضانی اظهار داشت: از مسئولان برای اجرای طرح‌های توسعه و رونق تولید انتظار حمایت داشتیم اما وقتی همین نهادهای دولتی برای حمایت از تولید کنندگان طبق وعده‌ای که داده شده است، حاضر نیستند تولیدات استان را خریداری و محصول مشابه را از خارج استان تأمین می‌کنند، دیگر انتظاری نداریم.

وی با اذعان به اینکه طبق استانداردها محصول با کیفیت تولید می‌کنیم، بیان داشت: ما باید هزینه سنگین حمل و نقل بدهیم و محصول را به استان های دیگر بفرستیم اما دست‌اندرکاران و متولیان بسیاری از فعالیت‌ها در استان همین محصول را با همین کیفیت از دیگر استان‌ها خریداری می‌کنند بنابراین در حوزه بازار و فروش به مشکل می‌خوریم و هزینه‌ها برای تولید و مصرف کننده بالا می‌رود.

قوانین دست و پاگیر بانکی
این تولید کننده به تسهیلات رونق تولید که به منظور کمک به واحدهای تولیدی پرداخت می‌شود، اشاره کرد و افزود: برای درخواست تسهیلات به بانک معرفی شدم اما بانک‌ها قوانین سخت‌گیرانه دارند و سنگ اندازی می‌کنند.

رمضانی گفت: از آن جا که این واحد در گذشته تعطیل شده بود و ما ریسک را پذیرفته و سرمایه گذاری کرده‌ایم با آن که برای تضمین سند ملکی بالاتر از مبلغ وام ارائه کردیم اما پذیرفته نشده است.

وی عنوان کرد: همه شعار حمایت از تولید می‌دهند، عارضه‌یابی می‌کنند اما عارضه را برطرف نمی‌کنند.

وی تیر دیگر گلایه‌هایش به سوی مالیات است و گفت: طبق قانون باید بر اساس مستندات و فروشی که داریم مالیات دریافت شود اما این گونه نیست و در بسیاری از کمیسیون‌ها با آن که باید چند نماینده از نهادهای مختلف حضور داشته باشند اما فقط نماینده مالیات است و کارشناسی‌های انجام شده برای مالیات بر ارزش افزوده درست نیست.

سرمایه در گردش بزرگ‌ترین چالش
سید حسن علوی نژاد مدیر کارخانه لبنی آنا قاین که روزگاری کارخانه‌اش فعال بود و اکنون در حالت تعطیلی به سر می‌برد، بیشترین چالش را مربوط به حوزه سرمایه در گردش واحدهای تولیدی دانست و بیان کرد: بانک‌ها برای ارائه تسهیلات، سند خارج از طرح می‌خواهند و این سنگ اندازی ها سبب می‌شود تا عطای تسهیلات ۱۸ درصدی را که پرداخت می‌شود به لقایش ببخشیم.

وی گفت: از سویی به سبب نبود سرمایه در گردش برای تأمین مواد اولیه به صورت جزئی به سراغ دلالان و … باید برویم که نتیجه‌اش چیزی جز افزایش هزینه‌های تولید نیست.

وی هم همانند دیگر تولید کنندگان، مالیات، بیمه، اجرایی نشدن برخی مصوبات در خصوص حمایت از تولید مانند خرید محصولات تولیدی در استان توسط دستگاه‌های اجرایی به منظور کمک به رونق تولید و بازار فروش محصول و ثبات نداشتن قیمت‌ها را از دیگر مشکلات برشمرد.

تعطیلی ۷۰ درصد واحدهای لبنی خراسان جنوبی| حمایت هایی که روی کاغذ مانده اند

وی افزود: تسهیلات رونق تولید هم فقط اسم دارد و گاهی متأسفانه در جلسات تصمیم‌هایی گرفته می‌شود که هیچ ضمانت اجرایی ندارد چرا که نهادهایی مانند بانک و بیمه مستقل هستند و دستورالعمل‌های اجرایی خود را دارند بنابراین اگر قرار است اقدامی برای حمایت از تولید انجام شود باید مصوبات تضمین اجرا داشته باشد.

دیگر تولید کننده خراسان جنوبی در این حوزه هم پرده از مشکلاتی چون تحمیل هزینه‌های بیهوده بر تولید کنندگان بر داشت و در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: هزینه‌های تولید و مواد اولیه بسیار بالا رفته است و هزینه تعمیر قطعات و به‌روزرسانی تجهیزات کمرشکن است.

متأسفانه در جلسات تصمیم‌هایی گرفته می‌شود که هیچ ضمانت اجرایی ندارد چرا که نهادهایی مانند بانک و بیمه مستقل هستند و دستورالعمل‌های اجرایی خود را دارند بنابراین اگر قرار است اقدامی برای حمایت از تولید انجام شود باید مصوبات تضمین اجرا داشته باشد

مهدی بهابادی ادامه داد:.همچنین برخی ادارات برای کنترل کیفیت و نمونه برداری از محصول هزینه‌های بیهوده به تولید کننده تحمیل می‌کنند و این وسط تولید کنندگان مانند گوشت قربانی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

محمد گلزار مدیر شرکت لبنی گلزار فردوس که دل پری از عدم حمایت دارد به خبرنگار بازار گفت: کارخانه ما تا سال ۹۶ با حضور ۲۰۰ کارگر فعال بود اما وقتی کارخانه بنا به دلایلی که به بانک‌ها برمی‌گردد تعطیل شد، هیچ کدام از مدیران فردوس به ما مراجعه نکردند که چرا شما تعطیل شدید؟ هیچ حمایتی از سوی شهرستان تا کنون انجام نشده است گویا برایشان مهم نیست که ما تعطیل باشیم.

پیش بینی ۱۶۲ میلیارد اعتبار برای حمایت
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار بازار در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر تعداد واحدهای تولید شیر گفت: از ۱۱ واحد تولید شیر در خراسان جنوبی تنها ۳ واحد آن هم با ظرفیت محدود فعال است.

غلامرضا قوسی بیان داشت: روزانه ۱۵۰ تُن شیر در استان جمع‌آوری می‌شود که ۵۰ درصد آن به دلیل عدم وجود کارخانه‌های فرآوری به دیگر استان‌ها ارسال می‌شود.

وی گفت: سرمایه در گردش، نرخ سود بالا و وثیقه‌های بالایی که بانک‌ها عنوان می‌کنند از دلایل مهم تعطیلی این واحدها است.

وی با بیان اینکه تاکید ما بر پیگیری مشکلات واحدهای تعطیل شده لبنیات و فرآورده‌های آن در استان است گفت: پیرو پیگیری‌های زیادی که برای واحدهای تعطیل شده لبنیات در استان داشتیم ۱۶۲ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده تا سه واحدی که از قبل بدهی نداشتند دریافت کنند و سه واحد دیگری که از قبل بدهی داشتند هم مقرر شده ابتدا بدهی آنها تعیین تکلیف شود.

اما آنچه مطرح است اینکه اگر قرار است در سال حمایت از تولید و مانع زدایی چرخ تولید بچرخد باید قفل تسهیلات گران قیمت باز شود و اگر حداقل از ۸ کارخانه تعطیل شده، ۴ کارخانه مجدد راه اندازی شود، علاوه بر اینکه زمینه اشتغال زیادی را ایجاد می‌کند، از خروج محصولات لبنی استان به دیگر نقاط هم جلوگیری می‌شود.

۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
کد خبر: ۱۱۸٬۷۴۱

اخبار مرتبط

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =